ÖRNEK DEMO'DUR. SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ.
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. (Montaigne)
Son Ziyaretçi Yorumları
Akın Sezer
Saygı değer dernek yöneticileri ve hemşerilerim yaklaşan yeni yılınızı kutlar, yeni yıl Kırşehirin kaderini kırarak göç veren bir il değil kendi kendine yeten, eğitimde geleceğine güvenle bakan bir il statüsünde görmek dileğiyle tüm Kırşehirlilerin yeni yıllarını kutlar saygılar sunarım

Ersoy Gezer
Sayın başkanım ve değerli üyeler çalışmalarınızda başarılar dilerim bir kırşehirli sanatçınız olarak yanınızda oldugumu belirtir tüm kırşehirli hemşerilerime sevgi ve saygılar sunarım

Gürsel Tek
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
İlimiz Hakkında


İlimiz, İç Anadolu bölgesinin Ortakızılırmak havzasında olup, Baş Meridyen (Greenwich'e ) göre 34 '10 dakika doğu boylamında ve 39 '08 kuzey enleminde bulunmaktadır. 

 

 

Kırşehir yöresi orta Anadolu masif’i’ nin bir parçasıdır. Kızılırmak yayı içerisinde yer alan “Kırşehir Masifi” Türkiye’nin 9 büyük masifi’ nin en büyüğüdür. Kırşehir; kuzeyden Delice ırmak vadisi, batıdan Kaman-Kılıçözü vadisi ve doğudan Seyfe gölü çöküntü ve düşük rakımlı alanı ile çevrilidir.

 

KOMŞULARI : 

Doğu ve Güneydoğuda Nevşehir, Güneyde Aksaray, Batıda Kırıkkale Güneybatısında Ankara, Kuzey ve Kuzeydoğuda Yozgat illeri ile komşudur.

 

RAKIM: Rakım 900-1200 metre arasındadır. Merkezde rakım düşük ,mahallelerde yüksektir. 

 

ALANI : Göllerle birlikte izdüşümü alanı  6570 Km karedir.Ülkemiz alanının % 0,8'ini oluşturur. 

 

DAĞLAR ve TEPELER : 

Kargasekmez 1712, Kervansaray 1679, Cemele 1555, Naldöken 1504, Çiçekdağı 1691, Boran 1808, Buzluk 1609, Armutlu 1557, Kızıldağ 1341, Köpeklidağ 1554, Aliöllez 1528, Kırlangıç 1472, Yağmurlutepe, Toprakkaya, Höyüklütepe, Obruk tepesi, Emir burnu İlin dağları ve tepeleridir.

 

AKARSULARI ve GÖLLER : 

Kızılırmak, Kılıçözü deresi, Delice ırmağı, Kaman Kılıçözü deresidir. Seyfe baraj gölü, Kesikköprü barajı ve Çuğun baraj gölleri mevcuttur.

 

OVA ve YAYLALAR : 

 Başlıca Ovalar, Malya ovası, Çoğun (Çuğun) ovası ve Güzler ovası  ile Hamamözü,Değirmenözü, Acıöz,Maniöz ve Kenar ovaları mevcuttur.Tatariyas, Kuytuluk,Körkuyu, Çardaklıbel, Yalnızmezar, Göbeklaleli, Güllüdağ, Ekizağıl ve Aksaklı yaylaları mevcuttur. 

 

VADİLERİ : 

 Kızılırmak vadisi, Kırşehir Kılıçözü vadisi, Delice ırmak vadisi ve Kaman Kılıçözü vadileridir. 

 

 İKLİM :

 İlimizde karasal iklim hâkimdir. Kışları soğuk ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçer. İlk baharda yağmurlu, sonbaharda ise az yağmurludur.1997 yılı toplam yağış miktarı 422.6 mm.dir.1998 yılında ise 550 mm civarındadır. 

 

NÜFUS :

2011 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Sayımına Göre İlimizde; 262 Yerleşim biriminde 221.015 Kişi Yaşamaktadır.  Kırsal Kesimde 65.145 Kişi, Kentte ise 155.870 kişi yaşamaktadır. 

 

Nüfusun% 42' i kırsal kesimde yaşamaktadır. Ortalama nüfus yoğunluğu 40 dır. Kentleşme gerçek anlamda kırsal alanla ilgisini kesmediğinden kentteki nüfusun tarımdan etkilenme oranı oldukça fazladır. İlimizde topraklı aile sayısı 25.240 olup, çalışan nüfusun %  65 i tarım kesiminde istihdam edilmektedir.

Aidat Borcu Sorgulama
Duyurular

Sayın Üyelerimiz derneğimize katkılarınızı bekliyoruz.


Hafta sonu gezi düzenlenecektir tüm üyelerimizi bekliyoruz.


Mehmet Demir vefat etmiştir ailesine sabır yakınlarına başsağlığı dileriz.


Önümüzdeki hafta Yıldırım oğlu Mert Birinci evlenecektir tüm hemşerilerimizi düğüne bekleriz.


İstanbul Hava Durumu

 

© Copyright 2023  V4.2 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top